hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - Propunere regulament partida scrabble liber

Propunere regulament partida scrabble liber

Forumul de discuţii al scrabbliştilor din România

Re: Propunere regulament partida scrabble liber

Mesajde catacaba » 16 feb. 2011, 17:47

Paul, observatiile lui Matei sunt intemeiate. Nu-mi dau seama cum cel ce a depasit timpul poate impiedica niste combinatii halucinante pe final gen 9-ari cu valori, ca 27 cred totusi ca e mult prea greu de depus chiar si in aceste conditii. Inteleg insa ca acesta este sistemul adoptat la liberele francofone. Te rog, poate ca ai asistat, sau poate unul din jucatorii nostri de francofon a asistat la un astfel de final sa ne povesteasca cum s-a desfasurat efectiv si ce probleme au aparut, sau poate exista pe undeva un forum de discutii francofon unde se trateaza aceasta chestiune. De asemenea, daca mai sunt lucruri interesante in regulamentul francofon, pe care marturisesc ca nu l-am gasit decat in rezumat, te rog sa ni le prezinti, poate merita a fi discutate si introduse in acest proiect.

Bughitza, toate bune si frumoase, doar ca ceasurile noastre de concurs, in imensa lor majoritate, sunt analogice. A aprecia pe aceste ceasuri un minut suplimentar este crima si pedeapsa. Marturisesc ca am fost tentat in prima faza sa merg pana la capat pe regulamentul englezesc care prevede deduceri de 10 puncte pe minut suplimentar consumat, cu rotunjirea oricarei secunde in plus la urmatorul minut, dar nu mai mult de 10 minute suplimentare. Am discutat cu cativa jucatori cu state vechi si am conchis ca nu putem face asta dn cauza acelorasi ceasuri analogice, unde efectul de paralaxa poate face ca un jucator (cel care a depasit)sa vada 4 minute scurse, arbitrul sa vada 5, iar celalalt jucator, care nu a depasit, 6. Sa te tii atunci de comisii de Apel, intarzieri, etc. Asa, a cazut steguletul, e clar ca s-a depasit timpul. Idem si daca il intorc cu un minut - la ceasurile analogice se intoarce doar minutarul, nu si secundarul, deci evident alte contestatii. Sigur, imi veti spune din nou ca apare minutul in cauza in cazul anuntului "Stai" - ei, acolo pana la urma nu se pierd puncte din cauza timpului ci din cauza unei eventuale contestatii a carei initiere trebuie cantarita, poate, foarte bine intr-un moment decisiv al unei partide.
catacaba

Mesajde marinelado » 16 feb. 2011, 18:31

Doamne, cat de complicat e un simplu joc de scrabble...
Atatea reguli, atatea situatii.... sincer, se pierde farmecul jocului. Toate astea te fac sa preferi duplicatul si la sala, nu numai pe ISC.

Brrrrr

Marido ;)
marinelado

Mesajde bughitza » 16 feb. 2011, 18:49

Da, Marinela, asa e, dar oricand la un joc liber pot aparea in concurs una sau alta din situatiile discutate si atunci nu o sa fie toata lumea nemultumita de faptul ca e o situatie neacoperita de regulament ? Cum procedam ? Ti se poate intampla si tie, si mie, oricarui jucator.
E adevarat ca tehnica ne omoara jocul, un pic. Atunci, sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic :) A cazut steguletul, asta e! Cel putin pana vor fi alte conditii tehnice...
bughitza

Mesajde marinelado » 16 feb. 2011, 22:33

Corect!
Spuneam doar ca ar trebui lasata incrancenarea... si sa ne bucuram de scrabble... mai ales in conditiile cand vin mai putin de 35 de oameni la fiecare etapa...
iar schimbarea normal ca trebuie sa vina!
Macar sa fie cat de cat corect daca nu si placut...
The same... ;)
marinelado

Mesajde paul » 18 feb. 2011, 20:58

Buna!
Regulile de la partida libera competitionala din Franta pot fi gasite tastand pe Google "scrabble classique de competition". Am extras de acolo pasajul:
Temps épuisé : lorsqu’un joueur a épuisé son crédit-temps, il est obligé de passer systématiquement son tour, mais a toujours la possibilité de contester. Son adversaire joue normalement tant qu’il lui reste du temps et des lettres : il tourne la grille et appuie sur la pendule pour finir son tour, mais n’a plus la possibilité de rejeter. Les conditions du paragraphe Reliquat épuisé s’appliquent s’il n’épuise pas son crédit-temps, sinon chacun défalque de son cumul la valeur des lettres qui lui restent.
"N’a plus la possibilité de rejeter", inseamna ca cel care joaca singur nu are totusi dreptul sa schimbe literele. In acelasi timp, cel care sta are totusi dreptul sa conteste depunerea/depunerile. Partida se incheie fie prin epuizarea literelor din stoc, fie prin epuizarea timpului celui de-al doilea jucator. Mie mi se pare clar.... mai ales ca am si castigat in doua randuri, fiind in postura de a sta, dar avand in final mai multe puncte decat adversarul.
Paul
paul

Mesajde bughitza » 19 feb. 2011, 11:25

Atunci, inseamna ca timpul pe care il are cel cu timpul epuizat pentru contestari este timpul pana la urmatoarea depunere a adversarului, nu ? Sau cum faci, iei decizia de contestare aproape instantaneu ?
bughitza

Mesajde paul » 19 feb. 2011, 19:00

Nu, cel care joaca singur apasa cronometrul, pentru a definitiva depunerea sa! Astfel, cel cu timpul epuizat poate contesta depunerea. Daca nu contesta, apasa cronometrul dand asatfel de inteles ca nu contesta si ca e din nou randul celuilalt la depunere...
paul

Mesajde catacaba » 19 feb. 2011, 23:30

ok, adversarului i s-a terminat timpul, eu depun si apas ceasul. Adversarul spune un "Stai" sau nu spune nimic si ramane si gandeste nelimitat sau pur si simplu nu apasa ceasul. Cum putem sa-l impulsionam sa apese ceasul ? Daca apas ceasul pentru el s-ar putea sa ma trezesc ca cheama arbitrul. Singura sansa a lui e sa impinga meciul in faza in care se iau fisele pentru terminarea rundei si asta va face cu siguranta.

Parerea mea personala e ca aceasta regula francofona contravine principiului sportiv. Practic, unul din combatanti e eliminat din teren si cel ramas lupta singur pana la final. Eu prefer penalizarile de orice natura, dar nu abaterea de la regula fireasca a jocului in care depune fiecare jucator, alternativ.

Chiar astazi mi-a fost dat sa asist la un turneu de sah pentru copii 6-14 ani. Era un turneu blitz - 5min/jucator/partida. Am vazut o partida de genul - un copilut avea un maldar de piese iar un altul doar regele si un nebun. Si fiecare mai avea 30 de secunde pe ceas. Ei bine, a castigat la timp cel cu regele si nebunul. Nu e drept, dar oare ar fi mai corect sa lasam doar pe unul sa mute daca celalalt isi epuizeaza timpul ?
A, mai era ceva. M-am simtit ultimul om. Erau 50 de mese cu 50 de ceasuri electronice pe ele. Niciunul analogic. M-am interesat, se pare ca unul costa minim 200 de lei.
Ca si aici :
http://www.samtimer.com/
(varianta FlipTimer, care masoara si timpul de reactie la contestatie, costa 50USD si inca 10USD taxele)
Sporturile mintii au trecut in secolul XXI. Noi suntem inca in secolul XX cu dotarea, cu regulamentele, si cred ca e cazul sa facem un efort sa ajungem din urma normalitatea.
catacaba

Mesajde paul » 20 feb. 2011, 20:02

Catalin, ai adus ca argument un caz flagrant de lipsa de fair-play... Nu tzine! Cel cu timpul epuizat poate, conform regulamentului, doar sa conteste depunerea, nu sa si traga de timp! De altfel, n-are decat sa nu apese ceasul, cel care joaca singur poate continua totusi sa joace pana la epuizarea literelor.
paul

Înapoi

Înapoi la SCRABBLERO - diverse