Federaţia Română de Scrabble  
 

CALENDARUL COMPETIŢIONAL 2020

     
Actualizat: 25.05.2020
Vezi şi calendarul
în ordine cronologică
1. COMPETIŢII INTERNE Localitate Perioadă Organizator
CNIS Seniori (Campionatul Individual)                                 Clasament final + locale                                 RATING JUCĂTORI (limba română)
Etapa 1 Bucureşti SUSPENDAT CSM Bucureşti
Etapa 2 Cluj-Napoca SUSPENDAT U Cluj
Etapa 3 Litoral/Valea Oltului 28.08–30.08 CSM Bucureşti
Etapa 4 Braşov 16.10–18.10 Atlantis Braşov
Turneul final Bucureşti 20.11–22.11 F.R. Scrabble
CNIS Tineret (Campionatul individual: Juniori, Cadeţi, Prichindei)                    
Etapa 1 Botoşani SUSPENDAT U Cluj
Etapa 2 Botoşani/(alt) 11.07–12.07 U Cluj
Etapa 3 Litoral/Valea Oltului 29.08–30.08 CSM Bucureşti
Turneul final Bucureşti 21.11–22.11 F.R. Scrabble
CNSP Seniori (Campionatul de perechi) Sighişoara/Braşov 25.09–27.09 F.R. Scrabble
CNSP Tineret (Campionatul de perechi: J, C, P) Botoşani SUSPENDAT U Cluj
CNSI Seniori (Campionatul Intercluburi)      
Etapa 1 Bucureşti SUSPENDAT CSM Bucureşti
Etapa 2 Cluj-Napoca SUSPENDAT U Cluj
Etapa 3 Litoral/Valea Oltului 28.08–30.08 CSM Bucureşti
Etapa 4 Braşov 16.10–18.10 Atlantis Braşov
Turneul final Bucureşti 20.11–22.11 F.R. Scrabble
CNSI Tineret (Campionatul intercluburi: J, C, P)    
Etapa 1 Botoşani SUSPENDAT U Cluj
Etapa 2 Botoşani/(alt) 11.07–12.07 U Cluj
Etapa 3 Litoral/Valea Oltului 29.08–30.08 CSM Bucureşti
Turneul final Bucureşti 21.11–22.11 F.R. Scrabble
Cupa României Botoşani SUSPENDAT U Cluj
CNSF Seniori (Campionatul Francofon)      
Etapa 1 Bucureşti SUSPENDAT F.R. Scrabble
Etapa 2 Poiana Braşov 04.07–05.07 F.R. Scrabble
Etapa 3 Bucureşti 12.12–13.12 F.R. Scrabble
CNSFL Seniori (Campionatul Francofon - partide libere)      
Etapa 1 Bucureşti 25.01–26.01 F.R. Scrabble
Etapa 2 F.R. Scrabble
Etapa 3 Bucureşti 11.12–12.12 F.R. Scrabble
CNSF Tineret (Campionatul Francofon: J, C, P)    
Etapa 1 Bucureşti SUSPENDAT F.R. Scrabble
Etapa 2 Bucureşti SUSPENDAT F.R. Scrabble
Etapa 3 Bucureşti 28.11/29.11 F.R. Scrabble
CNSA Seniori (Campionatul Anglofon)      
Etapa 1 Bucureşti 22.02–23.02 CSM Bucureşti
Etapa 2 Iaşi 25.07–26.07 Preventis Iaşi
Etapa 3 Cluj-Napoca 07.11–08.11 U Cluj
CNSA Tineret (Campionatul Anglofon: J, C)    
Etapa 1 Iaşi 08.03 Preventis Iaşi
Etapa 2 Tg. Frumos 19.09/20.09 Argus Tg. Frumos
Etapa 3 Iaşi 31.10/01.11 West Moldavia
Simultane naţionale   (şi alte turnee locale)      
Simultan 1 în toată ţara 31.01–03.02 FRSc
Simultan 2 în toată ţara 27.03–30.03 FRSc
Simultan 3 în toată ţara 22.05–25.05 FRSc
Simultan 4 în toată ţara 19.06–22.06 FRSc
Simultan 5 în toată ţara 09.10–12.10 FRSc
Simultan 6 în toată ţara 13.11–16.11 FRSc
Cupa "CUVINTE POTRIVITE" pentru copii ISC/corespondenţă 01.08–23.08 CSM Bucureşti
2. COMPETIŢII INTERNAŢIONALE Localitate Perioada Organizator
Scrabble anglofon (în limba engleză)      
Romanian Open Scrabble Tournament (ROST) Cluj-Napoca ANULAT F.R. Scrabble
Campionatul European de Scrabble anglofon pt. Tineret
Youth European Scrabble Championship (YES!)
Eindhoven (Olanda) 14.08–16.08
Campionatul European de Scrabble anglofon
Continental Scrabble Championship (CSC)
Berlin (Germania) 04.09–06.09
Campionatul Mondial de Scrabble Anglofon (MATTEL) Torquay (Marea Britanie) 23.11–28.11 Mattel
Cupa Mondială a Tineretului (WESPA Youth Cup) (Sri Lanka) 27.11–29.11 WESPA
Scrabble francofon (în limba franceză)      
Simultan mondial de scrabble francofon Bucureşti 11.01 FISF + FRSc
Campionatele mondiale de scrabble francofon (CMSF)
Abidjan (Coasta de Fildeş)
ANULAT FISF
Festivalul internaţional de scrabble francofon al României
Poiana Braşov
ANULAT F.R. Scrabble

 

 

Rezultate 2019