Federaţia Română de Scrabble  
 

CALENDARUL COMPETIŢIONAL 2017

      (Actualizat: 28.05.2017)
Vezi şi calendarul
în ordine cronologică
1. COMPETIŢII INTERNE Localitate Perioadă Organizator
CNIS Seniori (Campionatul Individual)                                                                 RATING JUCĂTORI (limba română)
Etapa 1 Cluj-Napoca 17.03–19.03 U Cluj
Etapa 2 Botoşani 28.04–30.04 U Cluj
Etapa 3 Eforie Nord 25.08–27.08 Argus Tg. Frumos
Etapa 4 Slănic Moldova 29.09–01.10 Argus Tg. Frumos
Turneul final Bucureşti 17.11–19.11 F.R. Scrabble
CNIS Tineret (Campionatul individual: Juniori, Cadeţi, Prichindei)                    
Etapa 1 Botoşani 29.04–30.04 U Cluj
Etapa 2 Eforie Nord 26.08–27.08 Argus Tg. Frumos
Etapa 3 Slănic Moldova 30.09–01.10 Argus Tg. Frumos
Turneul final Bucureşti 18.11–19.11 F.R. Scrabble
CNSP Seniori (Campionatul de perechi) Satu Mare 23.06–25.06 U Cluj
CNSP Tineret (Campionatul de perechi: J, C, P) Botoşani 27.04–28.04 U Cluj
CNSI Seniori (Campionatul Intercluburi)      
Etapa 1 Cluj-Napoca 17.03–19.03 U Cluj
Etapa 2 Botoşani 28.04–30.04 U Cluj
Etapa 3 Eforie Nord 25.08–27.08 Argus Tg. Frumos
Etapa 4 Slănic Moldova 29.09–01.10 Argus Tg. Frumos
Turneul final Bucureşti 17.11–19.11 F.R. Scrabble
CNSI Tineret (Campionatul intercluburi: J, C, P)    
Etapa 1 Botoşani 29.04–30.04 U Cluj
Etapa 2 Eforie Nord 26.08–27.08 Argus Tg. Frumos
Etapa 3 Slănic Moldova 30.09–01.10 Argus Tg. Frumos
Turneul final Bucureşti 18.11–19.11 F.R. Scrabble
Cupa României Braşov 19.05–21.05 Locomotiva Bucureşti
CNSF (Campionatul Francofon)      
Etapa 1 Bucureşti 01.04–02.04 Locomotiva Bucureşti
Etapa 2 Iaşi 03.06–04.06 FR Scrabble
Etapa 3 Bucureşti 09.12–10.12 Locomotiva Bucureşti
CNSF Tineret (Campionatul Francofon: J, C, P)    
Etapa 1 Bucureşti 26.03 Impetus Bucureşti
Etapa 2 Bucureşti 28.05 Locomotiva Bucureşti
Etapa 3 Bucureşti 14/15.10 Impetus Bucureşti
CNSA (Campionatul Anglofon)      
Etapa 1 Bucureşti 25.02–26.02 Locomotiva Bucureşti
Etapa 2 Iaşi 29.07–30.07 Preventis Iaşi
Etapa 3 Cluj-Napoca 28.10–29.10 U Cluj
CNSA Tineret (Campionatul Anglofon: J, C)    
Etapa 1 Iaşi 05.03 Preventis Iaşi
Etapa 2 Tg. Frumos 08.07 Argus Tg. Frumos
Etapa 3 Iaşi 03.12 Preventis Iaşi
Simultanele naţionale        
Simultan 1 în toată ţara 10.03–13.03 FRSc
Simultan 2 în toată ţara 21.04–24.04 FRSc
Simultan 3 în toată ţara 16.06–19.06 FRSc
Simultan 4 în toată ţara 22.09–25.09 FRSc
Simultan 5 în toată ţara 10.11–13.11 FRSc
Simultan 6 în toată ţara 15.12–18.12 FRSc
2. COMPETIŢII INTERNAŢIONALE Localitate Perioada Organizator
Scrabble anglofon (în limba engleză)      
German Open Scrabble Berlin (Germania) 08.04–09.04
Campionatul Mondial de Scrabble Anglofon - Tineret (WYSC) Doha (Qatar) 19.08–27.08 WESPA
Campionatul Mondial de Scrabble Anglofon (WSC) Nairobi (Kenia) 06.11–12.11 WESPA + MSI
Campionatul European de Scrabble Anglofon (EOSC) Stockholm (Suedia) 01.09–03.09 ABSP
Scrabble francofon (în limba franceză)      
Simultan mondial de scrabble francofon Bucureşti 14.01 FISF + FRSc
Campionatele mondiale de scrabble francofon (CMSF) Martigny (Elveţia) 12.08–19.08 FISF
Festivalul internaţional de scrabble francofon al României Iaşi 02.06–08.06 FRSc